26-29 Ekim 2018 Güneydoğu Anadolu

Mardin / Şanlıurfa / Gaziantep

990 TLKişi Başı Fiyat

Odalar
Tur Hakkında

Güney Doğu Anadolu'nun mistisizmini en iyi şekilde yaşayacağınız bir programı. 

!! UÇAK FİYATLARINDAKİ DEĞİŞKENLİKLERDEN DOLAYI FİYAT UÇAK HARİÇ OLARAK DÜZENLENMİŞTİR

Uzman Ekibimiz Tarafından Hazırlanan Tur Programımız

 

1.GÜN 26 Ekim Cuma

THY 19.40 uçağı ile Diyarbakır'a uçuş. 21:10 da Diyarbakır Kaplaner Havaalanına iniş. Rehber ve kaptanlarımızla buluştuktan sonra otelimize hareket.

Park Vadi Otel Diyarbakır Şehir Merkezi.

 

2.GÜN 27 Ekim Cumartesi Diyarbakır, Mardin

Otelimizden ayrılıp, tarihi Hasanpaşa hanına gidiyoruz. Bu otantik handa yapacağımız meşhur yöresel kahvaltı sonrası sırasıyla Ulu Cami ve Cahit Sıtkı Tarancı evini ziyaret edip Diyarbakır surları, Evsel Bahçeleri ve Dicle nehrini görmek için Keçi burcuna çıkıyoruz,  fotoğraf çekimleri sonrası Mezopotamya'nın otantik şehri Mardin’e hareket ediyoruz..

Mardin’deki ilk durağımız Süryani Kadim Cemaatinin Metropolitlik statüsündeki Deyrul Zafaran Manastırı. Burada Güneş Tapınağı, Mezarlık, Tıp Okulu, Meryem Ana kilisesi Vaftizhane bölümlerini görüyoruz. Ardından Mardin şehir merkezine dönüyoruz. Serbest öğlen yemeği sonrası Taşın ve inancın şiiri Mardin’i yakından tanımak için dar sokaklarda ve abbaralarda yapacağımız gezinin her anı ve göreceğiniz her yapı sizlere adeta açık hava müzesinde geziyormuş izlenimi verecek. Mardin’i ve uçsuz bucaksız Mezopotamya ovasını tepeden göreceğimiz zamanın Üniversiteleri konumundaki Zinciriye Medresesinde aynı dine ait iki mezhebin inançlarını paylaştığı ve Medrese felsefesinin en iyi örneğinin sunulduğu yapıda taş işçiliğinin inceliklerini görme imkânına sahip olacağız.  Gezimiz yine çok güzel bir yapı olan ve Mardinlilerin Galatasaray Lisesine benzettikleri Kız Meslek Lisesi ziyaretiyle devam edecek. Daha sonra yine Mardin sokaklarını takip ederek Süryani Cemaatinin diğer bir kilisesi olan ve ismini Hıristiyanlığın ilk yayılma dönemlerinde şehit edilen kırk kişiden alan Kırklar kilisesini geziyoruz. Kilise gezimizin ardından Anadolu daki en muhteşem ve en büyük minareye sahip Ulu Cami yi görmek için sokaklardaki yürüyüşümüze devam ediyoruz. Burada biraz yorgunluğumuzu atmak için Mezopotamya manzarasına karşı çaylarımızı ve kahvelerimizi içebileceğimiz teraslı kahvede bir süre mola veriyoruz. Bu dinlencenin ardından eski postane binası ve muhteşem yapısıyla Şehidiye Camiini de ziyaret edip güzel bir gün batımı izlemek üzere Kasımiye Medresesine gidiyoruz. Konaklama Kaya Ninova Otel veya Yay Grand Otel

 

Toplam Yol: 100 Km. Öğlen yemeği Mardin Merkezde serbest (Önerimiz Kebapçı Rıdo)

Akşam yemeği Yay Grand Otelde  ektra.

 

 

3. Gün 28 Ekim Pazar Soğmatar, Harran, Urfa

 

Kahvaltı sonrası Harran’daki Sin kültürüne dayanan Sabiizmin ve baş Tanrı Marilaha’nın yerleşim yeri olan Soğmatar’a gidiyoruz. Buradaki gezimizden sonra Şuayip Peygamber’in kurduğu en eski şehir olan Şuayip Şehrini gezip dünyanın ilk üniversitesinin kurulduğu yer olan Harran'a geçiyoruz Kervan yollarının kesiştiği kentin harabelerini, dünyada örneklerine ender rastlanan konik evlerini gezip Peygamberler Şehri Urfa'ya geri dönüyoruz. Şehir merkezinde restore edilmiş eski Urfa yapılarından oluşan Kültür Sitesi'ni, Balıklıgöl ve Anzilha Gölleri'ni, Halilürrahman, Hasanpaşa ve Rızvaniye Camilerini dolaşıyoruz. Geleneksel Urfa Çarşısı'ndan dostlarımıza hediye edebileceğimiz rengârenk Urfa bezleri, isot, kahve, mırra fincanı gibi hediyelerimizi alıyor, bu keyifli alışverişin sonunda tarihi Gümrük Han'da soluklanıyoruz. Akşam, Urfa yöresinde bir gelenek haline gelen sıra gecesi için organizasyon yapılıyor. (Ekstra) Konaklama: Şanlıurfa Harran Otel****

 

(Soğmatar ve Şuayip şehrine yol durumuna göre gidilecektir.)

 

 

4.Gün Pazartesi Halfeti, Gaziantep Müzesi, Hasan Süzer Etnografya Müzesi, Antep Kalesi, Çarşı 

 

Sabah otelimizde alacağımız kahvaltı sonrası Gaziantep’e doğru yola çıkıyoruz. Yolumuz üzerinde Birecik barajının yapılmasıyla büyük bölümü sular altında kalan Halfeti’ ye gidiyoruz. Fırat üzerinde yapacağımız tekne turu sırasında Rumkale ve Savaşan köyünü görüyoruz. Öğle yemeğimizi Gaziantep’te aldıktan sonra Zeugma Antik kentinden çıkarılan Mozaiklerle zenginleşmiş ve dünyanın en büyük mozaik müzesi olmaya aday olan Zeugma Müzesini geziyoruz. Daha sonra yeni restore edilmiş Bey mahallesi ile gezimize devam ediyoruz. Son alışverişleriniz için Antep Çarşısında verilecek serbest zaman sonrası havalimanina hareket ediyor ve bir sonraki gezilerde görüşmek üzere vedalaşıyoruz.

Tur Ücretine Dahil Olan Hizmetlerimiz

4 yıldızlı otellerde 3 Gece oda kahvaltı konaklama 

Hasanpaşa Hanında yöresel kahvaltı

Bölgedeki tüm ulaşımlar

Profesyonel rehberlik hizmetleri

Zorunlu Seyahat sigortası 

Tur Ücretine Dahil Olmayan Hizmetlerimiz

Gidiş Geliş uçak biletleri

Müze ören yeri girişleri

Sıra Gecesi  80- 100 TL

Halfeti Tekne Turu 20 TL

Otellerde ve yemeklerde alınan ekstralar.

 

Buluşma Yeri ve Saati

THY 19.40 Atatürk Havalimanı THY uçağı ile Diyarbakır'a uçuş

veya
18:00 Sabiha Gökçen Diyarbakır Anadolu Jet

Dönüş Gaziantep'ten 29 Ekim Saat 18:00 ile 22:00 arası uçuşlar tercih edilebilir

Tura Çıkarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Tüm hava yollarının uçuş programına göre yapıldı
  • Sabiha Gökçen ve Atatürk Havalimanı'na Taksim ve Kozyatağı'ndan saat başı HAVABUS'un servisleri vardır..

Gezimiz Diyarbakır Havaalanı'nda rehberiniz sizi karşılaması ile başlar.

 Uçak yerine Otobüs tercih ederseniz sizleri  Diyarbakır otogarından alabiliriz.

 

Gezimizin bitiş noktası saat: 18: 00'da Gaziantep havaalanı olacaktır.

Katılımcı sayısına göre bölgede ulaşımda kullanılan araçlar.

 

16 Kişilik WV Grafter veya Mercedes Sprinter Minibüs

25 Kişilik Iveco veya Isuzu Minibas

46 Kişilik Safir, Man veya Mercedes Otobüs

Tüm araçlarda Klima, Yatar koltuk, Müzik sistemi standarttır.

 

YURTDIŞI TURLAR
SAKİN ŞEHİR TURLARI