Beşiktaş'tan Ortaköy'e

İstanbul

49.91 TLKişi Başı Fiyat

Odalar
Tur Hakkında

BİLİNEN ŞAHSİYETLERİN AZ BİLİNEN HİKAYELERİ
           BARBAROS, MİMAR SİNAN, YAHYA EFENDİ

Uzman Ekibimiz Tarafından Hazırlanan Tur Programımız

Beşiktaş denizciler semti olarak bilinir. Barbaros Hayrettin’den Sinan Paşa’ya pek çok ünlü denizcinin adına yapılmış eserler Beşiktaş ve çevresinde arzı endam eder. Denizcilerin koruyucu şeyhi sayılan Yahya Efendi Boğaz’ın en güzel yeri olan Ortaköy sırtlarına kurmuştur dergahını.

 

          Çok bilinenlerin dışında, daha pek çok az bilineni vardır Beşiktaş ve Ortaköy’ün. İşte gezimiz boyunca çok bilinenlerin yanında az bilinenlerin izlerini de süreceğiz.

 

          İlk durağımız Deniz Müzesi olacak. Deniz Müzesi gezimizde ise bilinen en eski ve sağlam kalmış kadırgayı, Haliç girişini kapatan zincirleri yakından görme şansımız olacak. Ayrıca sanat tarihimizin en sıra dışı ressamlarından birinin ilginç tablolarını göreceğiz.

 

     Ardından Mimar Sinan eseri olan ve Rüstem Paşa’nın kardeşi Sinan Paşa tarafından yaptırılan camiyi ziyaret edeceğiz.  Hamidiye Camii ve saat kulesini görüp, kahvecilerin tarikatı olarak bilinen Şazelilerin İstanbul’daki önderi Şeyh Zafir’in Raimondo Daranco tarafından yapılan türbesini göreceğiz. Yıldız Sarayı’nı korumakla görevli Ertuğrul Alayları’nın tekkesi olarak inşa edilen Ertuğrul Camisi sonraki durağımız olacak.

           

       Ünlü Beşiktaş Köftecisi’nde vereceğimiz yemek molasının ardından çarşıda serbest zamanımız olacak. Ne için mi tabii ki Yedi Sekiz Hasan Paşa Fırını’nın kurabiyelerinden ve ünlü turşucudan turşu alabilmek için.

   

          Öğleden sonraki programımızda Yahya Efendi Dergahını ziyaret edeceğiz. Yıldız Parkı girişinde bulunan Mecidiye Camisi’ni görüp Ortaköy’e doğru gezimize devam edeceğiz. Balyan Ailesi’nin İstanbul’daki pek çok eserinden biri olan Ortaköy Camisi’ni ziyaret edip Boğaz kıyısında gezimizi noktalayacağız.

 

 

Hamidiye Camii

Yıldız Saat Kulesi

Ertuğrul Tekkesi

Şeyh Zafir Türbesi

Sinan Paşa Camii

Deniz Müzesi

Beşiktaş Çarşısı

Yahya Efendi Dergahı

Mecidiye Camii

Ortaköy Camii
 

TUR FİYATI: 50 TL

Tur Ücretine Dahil Olan Hizmetlerimiz

Rehberlik ve Deniz müzesi giriş ücreti

Buluşma Yeri ve Saati

Beşiktaş Deniz Müzesi Kafesi

Buluşma saati: 10:00

Hareket saati: 10:30

YURTDIŞI TURLAR
SAKİN ŞEHİR TURLARI