Dördüncü tepeden altıncı tepeye İstanbul yolculuğu

İstanbul

50 TLKişi Başı Fiyat

Odalar
Tur Hakkında

Romalılar İstanbul’u yeniden kurarken tıpkı Roma gibi yedi tepe üzerine kurmuşlar. Osmanlılar’da tıpkı onlar gibi yedi tepeyi anıtsal yapılarla donatmışlar. Yedi Tepe söylemi böyle girmiş dilimize. Pek çok yazar bu temayı kullanmış romanlarında, şiirlerinde. En duygusal kullanan da Nazım Hikmet olmuş. “Yedi Tepeli şehrimde, bıraktım gonca gülümü”
 

Bizlerde kentin geçmişine yaptığımız yolculuklara tepeler üzerinden devam ediyoruz. Bu kez gezimiz dördüncü tepeden başlayıp, altıncı tepede sonlanacak. Keyifli yolculuğumuzda  “Efsane İstanbul” kitabının yazarı Ömer Kokal ve rehberimiz İbrahim Tanrıverdi sizlere eşlik edecekler.

Uzman Ekibimiz Tarafından Hazırlanan Tur Programımız

İlk durağımız Mimar Sinan’ın çıraklık eseri olarak bilinen Şehzade Camii olacak. Kiliseden camiye çevrilen Kalenderhane Camisi’ni gördükten sonra Vefa Bozacısı’nda kısa bir mola vereceğiz. Valens Su Kemeri boyunca devam eden gezimizin mola sonrası durağı Zeyrek Kilise Camii olacak. Ardından ilginç efsanesiyle dikkat çeken Kıztaşı olarak bilinen dikilitaşa gideceğiz. Kıztaşı’na giderken yolumuz Kadınlar Pazarı, tarihi belediye binası, Zembilli Türbesi’nden geçecek.

          Fatih semtinin lezzet noktalarında vereceğimiz öğle yemeği molasının ardından Fatih Külliyesi’ni gezip Bizans’tan kalan Aspar açık hava sarnıcı ile az bilinen Sultan Sarnıcı’nı göreceğiz. Beşinci tepe üzerinde yükselen Sultan Selim Camisi’ni gezdikten sonra Bizans’ın şahane mozaiklerine ev sahipliği yapan bir zamanlar Pammakratos Kilisesi olarak bilinen bugün bir müze olan Fethiye Camisi’ni göreceğiz. Altıncı tepede bulunan Mimar Sinan yapısı Mihrimah Sultan Camii ve tarihi surlar üzerinde yükselen Tekfur Sarayı gezimizin son durağı olacak.

 

 

TUR FİYATI: 50 TL

 

Tur Ücretine Dahil Olan Hizmetlerimiz

Çevre gezisi, Rehberlik

Tur Ücretine Dahil Olmayan Hizmetlerimiz

NOT: Fiyata yemek dahil değildir. 

Buluşma Yeri ve Saati

BULUŞMA YERİ: Bolton & Watt Kafe   Balabanağa Mahallesi Kimyager Derviş Paşa Sokak (Tarihi Bayazıt Hamamı Yanı)

Buluşma saati: 10:00

Hareket saati: 10:30

YURTDIŞI TURLAR
SAKİN ŞEHİR TURLARI